سئوالات متداول

استفتآء همت از مقام معظم رهبری درباره مصرف صدقات

بسم الله الرحمن الرحیم
محضر نورانی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و مرجع عالیقدر شیعیان
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ( دام ظله الوارف)
با سلام و احترام
مدتی قبل با لطف خدا و پیگیری تعدادی از دوستان جوان اقدام به راه اندازی انجمنی خیریه با نام “همت جوانان” کردیم که با ۲ اولویت کمک هزینه های درمان و تهیه جهیزیه برای افراد نیازمند و همچنین رفع نیازهای خاص و فوری افراد معرفی شده فعالیت می نماید.جمع آوری صدقات مستحبی افراد مرتبط با خیریه و همچنین علاقه مندان به مشارکت در امور خیر با میل و رضایت خود ایشان و صرف در امور مرتبط با خیریه مذکور چه صورتی دارد؟

ملتمس دعای خیر
خادمین انجمن خیریه همت جوانان

 پاسخ دفتر مقام معظم رهبری:
بسمه تعالی
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
در فرض سؤال اشکال ندارد.

صدقه دادن به سادات

*با توجّه به این که صدقه بر سادات حرام است، اگر شخص سیّدی از ما تقاضای کمک مالی کند، اگر به او بدهیم اشکال دارد؟

پاسخ:

آیت الله مکارم شیرازی:‌ صدقه مستحب را می توان به سادات داد.

*آیا مى توان صدقات مستحبى را به سادات فقیر داد ؟

پاسخ:

آیت الله سیستانی:جائز است .

تعویض پول صدقات با پول دیگر

سوال:‌ عموماً در منازل پول خرد به عنوان صدقه کنار گذاشته می شود. گروهی بیان می دارند که حتماً باید این پول خرد به طرف داده شود و حق جمله کردن پول را نداریم و در صورتی که پول جابجا شود مشکل دارد. آیا این مسأله صحیح می باشد؟

پاسخ:

آیت الله مکارم شیرازی: تعویض صدقات با پول دیگر در صورتی که کسری در آن نشود اشکالی ندارد.

تاریخچه

سوال: خیریه همت کی و با چه هدفی تاسیس شده است؟

پاسخ: بعد از مشورت با بعضی از دوستان عزیز بر آن شدیم که با مدد حضرت حق و با امید به عنایت حضرت ولیعصر علیه السلام و با هدف نهادینه سازی فرهنگ دینی – انسانی خیریه  و اشاعه این فرهنگ، “همت” را افتتاح کنیم.  همت با ۲ اولویت تهیه جهیزیه و کمکهای درمانی برای خانواده های نیازمند تاسیس شده است و البته اگه کار خیر دیگری هم پیش آمد، با همفکری دوستان بررسی میکنیم و ان شاءالله اقدام.

هیئت موسس و امنای همت

سوال: هیئت موسس و امنای خیریه همت چه کسانی هستند؟‌و آیا این خیریه به نهاد یا مجموعه دیگری وابسته است یا خیر؟

پاسخ: موسسین خیریه همت آقای مهدی قمصریان و خانم زینب رشیدی مهرآبادی هستند.  هیئت امنای خیریه نیز عبارتند از خانم زینب رشیدی مهرآبادی و آقایان: مهدی قمصریان، میلاد حسینی، مهدی مکاری امیری، علی نوروزی، مجید صداقت زاده، وحید قربانی ، محمدحسین مجمع الصنایع و یوسف تفلیس چی غروی. همچنین به استحضار می رساند خیریه همت به هیچ نهاد یا مجموعه دیگری وابستگی ندارد.

تاریخچه همت

سوال: در صورت امکان درخصوص تاریخچه خیریه همت و همچنین مجوزهای قانونی این خیریه توضیح دهید.

پاسخ: خیریه همت از تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۰ کار خود را آغاز کرد.  پس از طی مراحل مقدماتی در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی و ارسال نامه درخواست ثبت مجوز به پلیس امنیت ناجا و تائید سوابق موسسین، مجوز خیریه از نیروی انتظامی اخذ گردید.

ارتباط با همت

سوال: از چه طریق می توان با خیریه همت ارتباط گرفت؟

پاسخ: با توجه به این که خیریه همت اولین خیریه تمام دیجیتالی در ایران است، راههای ارتباطی نیز در فضای مجازی تعریف شده اند. علاقه مندان می توانند علاوه بر مراجعه به سایت خیریه همت به نشانی http://www.hemmat110.com وhttp://www.hemmat110.ir از طریق پست الکترونیک به نشانی   info@hemmat110.ir و همچنین سامانه پیامکی به شماره ۳۰۰۰۱۰۴۰ با خیریه همت و دست اندرکاران آن ارتباط برقرار نمایند. همچنین می توانند به آدرس زیرمراجعه کنند: تهران، میدان ابن سینا، خیابان مازندران، کوچه شهید نصرآبادی، بن بست سیمین پلاک۲ تلفن: ۰۲۱۷۷۵۲۷۳۲۰

کد پستی:
۱۱۵۱۸۸۷۳۶۱